مقایسه سازه سیستم LSF با سیستم های اسکلت فولادی و بتنی

سیستم LSF

در ابتدا که افراد شروع به ساخت و ساز خانه ها و اماکن می کردند تنها می توانستند از چوب ها برای اسکلت بندی ساختمان ها استفاده کنند. زیرا سازه دیگر را نمی شناختند که به اندازه سازه های چوبی موثر عمل کند. با این حال سازه های چوبی نیز کاربرد و داوم زیادی نداشتند. به تدریج و با پیشرفت علم بشر، افراد به استفاده از سازه های دیگری ماننده سازه LSF روی آودند. در این مقاله قصد داریم تا به مقایسه سیستم LSF با سیستم سازه های اسکلت فولادی و بتنی بپردازیم.

سازه lsf چیست؟

سازه سیستم LSF  نوعی سازی فولادی سبک است که از آن برای ساخت خانه های پیش ساخته پلیمری می توان استفاده کرد. این سازه که از فولاد ساخته می شوند دارای ویژگی های منحصر به فرد و زیادی هستند که از جمله مهمترین آن ها می توان به دوام و طول عمر زیاد آن ها و نیز عدم آسیب پذیری در برابر پوسیدگی و زلزله اشاره کرد. این سازه ها از ورق های گالوانیزه و پروفیل های نوع C, Z, U ساخته می شوند.

مقایسه سیستم LSF از دیدگاه ساخت و ساز صنعتی با ساخت و ساز سنتی

سازه های سیستم LSF عموما در دسته سازه های صنعتی قرار می گیرند اما سازه های بتنی و یا فلزی در دسته بندی سازه های ساختمان سازی سنتی هستند. با توج به اینکه ساختمان سازی صنعتی نیازمند سرعت بالاتری نسبت به سنتی است.

بنابراین در ساختمان سازی صنعتی عموما از سیستم سازه LSF استفاده می شود. این سازه بر خلاف سازه سیستم بتنی  فلزی به صورت پیش ساخته یوده و تنها نیازمند مونتاژ است. کیفیت ساخت بهتری داشته و هزینه کلی در ساخت این سازه نیز برای ساختمان سازی صنعتی بسیار کمتر از نوع بتنی و فلزی است. همچنین ساخت و ساز از طریق سیستمLSF به عنوان ساخت و ساز قابل کنترل نیز یاد می شود.

سازه سیستم LSF عموما به وسیله نرم افزار BIM که یک نرم افزار پیشرفته مهندسی است طراحی شده و سپس فایل خروجی آن را به ماشین های ساخت و برش می دهند.  بنابراین کلیه فرآیند ساخت و برش کاری ها در کارخانه ها انجام می شود در نهایت پروژه سازه LSF به صورت پانلی به محل مورد نظر منتقل می شود.

مقایسه سیستم LSF از دیدگاه ساخت و ساز صنعتی با ساخت و ساز سنتی

در نقطه مقابل اما سازه ای مثل سازه های بتنی دارای این چنین ویژگی هایی نیستند. این سازه ها تمام فرآیند تشکیل و ایجادشان در محل پروژه انجام می شود. یعنی برای ساخت یک ساختمان کلیه برش های آرماتورها در محل انجام شده و بسیار به شرایط آب و هوایی بستگی دارد. سازه های فلزی مثل تیرآهن نیز اگرچه از پیش آماده بوده و تنها نیازمند آن هستند که به محل منتقل شوند اما بر خلاف سیستم LSF باید در همان محل جوشکاری و برشکاری شوند که علاوه بر زمان بر بودن تحت شرایط جوی هوا نیز هستند.

مقایسه سازه LSF با سازه بتنی و فلزی از دیدگاه عملیات ساختمانی

هنگامی که سازه سیستم  LSF را نصب می کنیم اتفاق افتادن چند عملیات ساختمانی را به صورت همزمان داریم. این عملیات های ساختمانی عبارتند از:

  • اسکلت بندی
  • سازه سقف
  • دیوار چینی

بنابراین زمانی که پروژه سازه LSF خاتمه یابد چند بخش که عبارتند از اسکلت، سقف و تمامی دیوار های داخلی و بیرونی همگی در یک زمان اخداث می شوند. به همین دلیل مدت زمان کمتری را برای آماده سازی ساختمان می طلبد. این در حالی است که سیستم های بتنی و سیتم های فلزی از این ویژگی مهم محروم هستند و هر یک از این سه عملیات باید برای آن ها تک به تک انجام شود.

در مورد سازه هایی با سیستم بتنی برای این سه عملیات در مجموع به دو گروه حرفه ای یکی در زمینه آرماتوربندی و دیگری در حوزه بنا (دیوار چینی) نیاز داریم. در مورد سیستم های فلزی نیز گروه جوشکاری عملیات اسکلت، گروه اجرایی عملیات سقف سازه و گروه بنا نیز عملیات دیوار چیمی را انجام خواهند داد. بنابراین طراحی و اجرای سازه  سیستم LSF مدت زمان کمتری را نیاز دارد.

مقایسه سیستم LSF با سیستم بتنی و فلزی از نظر طول عمر

مهندسین شرکت آریو بیان می کنند که برای تخمین طول عمر یک سازه باید به مقاومت آن در برابر شرایط نامساعد توجه کرد. سازه های سیستم LSF داری کاور گالوانیزه هستند که در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاومت بالایی دارد. همچنین در برابر حریق نیز مقاوم هستند. این سازه نسبت به سازه های بتنی و فولادی دیگر از طول عمر بسیار بالا و حداقل ۸۰ سال برخوردار است.

مقایسه از نظر سازه LSF  از نظر قیمت و محدودیت با سازه های دیگر

مقایسه از نظر سازه LSF  از نظر قیمت و محدودیت با سازه های دیگر

سازه های سیستم LSF نسبت به سیستم های بتنی و فولادی دیگر مانند تیرآهن از محدودیت در تعداد طبقات برخوردار هستند. به طوری که طبق استانداردهای بین المللی ساخت و ساز سازه LSF تنها مناسب ساخت ویلای کوچک و یا خانه هایی با حداکثر پنج طبقه است. اما در سازه بتنی و فلزی این محدودیت وجود ندارد. با این حال، قیمت سازه LSF نسبت به سازه بتنی و فلزی بسیار کمتر خواهد بود.

ساخت ویلا در شمال با سیستم LSF یا سیستم بتنی

برای اینکه صاحب ویلایی زیبا در شمال شوید تنها کافی است با گروه آریو سازه مشورت کنید. این گروه با توجه به اینکه شما چه انتظاری از ویلای خود دارید بهترین و ممکن ترین انتخاب ها را به شما ارائه خواهند داد.

داشتن ویلای لاکچری و ارزان در شمال امروزه به امری راحت تبدیل شده است. تنها کافی است به وب سایت آریو سازه مراجعه کنید و با طرح های پیشنهادی آن ها آشنا شوید. و یا اینکه ویلاهای پیش ساخته با قیمتی مناسب را انتخاب کنید. در هر صورت باید بگوییم که اگر قصد داشتن ویلایی ایمن را دارید بدون شک سیستم LSF را انتخاب کنید. این سازه ها قیمت بسیار مناسبی داشته و به سرعت آماده خواهند شد.

همچنین به راحتی می توانید هر طرح و نمایی را برای ویلای خود آماده کنید. ساخت ویلا با سازه های LSF شامل هیچ محدودیتی نیست. ظرافت و زیبایی و سرعت عمل در ساخت همگی با LSF  امکان پذیر خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
به بالای صفحه بردن