سوالات متداول در رابطه با سازه سبک LSF

ال اس اف | ال اس اف گیلان | سازه ال اس اف | مجری Lsf | سازه Lsf | ویلا ال اس اف | قیمت ال اس اف | ساختمان ال اس اف

شاید برای شما هم سوالات زیادی راجب سازه سبک LSF و کاربرد ها و مزیت های آن و همچنبن نقاط ضعف و قوت آن پیش آمده باشد ما در این مقاله سعی کرده ایم تا به سوالات متداول در رابطه با سازه سبک LSF پاسخ دهیم

در سازه سبک LSF از چه نوع ورقی استفاده می شود؟

جهت تولید و ساخت سازه های سبک فولادی از ورق گالوانیزه با ضخامت های مختلف (بسته به نوع کاربری و باربری و…) استفاده می شود. شرکت صنایع عمرانی ایستا امکان تولید ورق های با ضخامت  ۰٫۵ الی  ۳ میلیمتر را دارا می باشد. ورق گالوانیزه ورقی فولادی است که با “روی” پوشانده شده که همین امر آن را ضد رطوبت می کند.

آیا سیستم سازه سبک فولادی مورد تایید نظام مهندسی و وزارت مسکن و شهرسازی می باشد؟

در تاریخ  ۲۳/۱۱/ ۱۳۹۱ آئین نامه سازه های سبک فولادی زیر نظر معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری به عنوان نشریه شماره ۶۱۲ جهت بخش

سازه ای و نشریه شماره ۶۱۳ جهت بخش غیر سازه ای به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ابلاغ گردید.

دانلود نشریه شماره ۶۱۲؛ آیین نامه طراحی و اجرای سازه های فولادی سرد نورد – سازه سبک LSF (بخش سازه)

دانلود نشریه شماره ۶۱۳؛ آیین نامه طراحی و اجرای سازه های فولادی سرد نورد – سازه سبک LSF (بخش غیرسازه)

آیا سازه های سبک فولادی در برابر زلزله مقاوم هستند؟

سازگارترین سیستم سازه ای ساختمان جهت مقابله با زلزله سیستم سازه سبک فولادی یا LSF می باشد و عامل اصلی آن وزن پایین سازه می باشد چون موثرترین عامل مخرب در زلزله وزن ساختمان می باشد. و همچنین مزیت آن عدم ایجاد آوار و تلفات ناشی از ریزش آوار  بر روی افراد ساکن می باشد.

آیا ساختمانهای سازه سبک فولادی به فونداسیون هم نیاز دارند؟

فونداسیون مورد نیاز جهت ساخت سازه های سبک فولادی با توجه به وزن پایین آن در مقایسه با سایر سیستم های سازه ای، به همان نسبت سبک تر و کم حجم تر می باشد. به عنوان مثال سازه سبک LSF نسبت به اسکلت فلزی کمتر از نصف آن و نسبت به اسکلت بتنی حدود ۵% آن  وزن دارد.

 اتصالات در سیستم سازه سبک فولادی به چه شکلی هستند؟

خودکار می باشد. در مکان های حساس و سنگین از پیچ های بوکسی خودکار و جهتتمامی اتصالات در سیستم سازه سبک فولادی به صورت خشک و با استفاده از پیچ های اتصال این سازه به سازه های فلزی (در صورت لزوم) از Connector اتصالات مخصوص استفاده می گردد که به سازه فلزی جوش و به سازه سبک LSF پیچ می گردد.

وزن بر متر مربع این سازه ها چقدر می باشد؟

وزن سازه به نوع کاربری و ارتفاع دیوار و نوع سقف و یا تعداد اتاق یا ابعاد سالن بستگی دارد . اما بطور معمول در حدود ۲۵ تا ۳۲ کیلوگرم بر متر مربع می باشد که معمولا بصورت نسبی ۳۰ کیلوگرم بر متر مربع در نظر گرفته می شود.

ساختمانی که با سازه  ال.اس.اف ( LSF ) ساخته می شود چگونه ساختمانی است

ساختمان هایی که به روش سازه سبک LSF ساخته می شوند در واقع از مجموعه ای از دیوارها ، سقف و کف تشکیل می شوند که شاکله اصلی آنها پروفیل های فولادی سرد نورد شده است.

روش و مراحل ساخت ساختمان با سازه ال.اس.اف (LSF) چگونه است؟

روش تولید این قطعات و احداث چنین ساختمانهایی به این صورت است که ورقه های فولادی ابتدا در کارخانه و توسط دستگاه به ابعاد ، اندازه ها و اشکال معین شکل دهی شده و به هم متصل می شوند. پنل هایی که به این شکل تولید می شوند به محل احداث ساختمان منتقل شده و بر اساس نقشه های از قبل طراحی شده و بر روی فونداسیون متناسب با این نوع از سازه بر یکدیگر سوار می شوند.

اسکلت شکل گرفته توسط ورقه های OSB ، گچ برگ ، سمنت برد و یا سایر مصالح پوششی نظیر سنگ برای نمای بیرونی و یا سرامیک برای کف سازی ، پوشانده شده و سایر مراحل احداث و تکمیل بنا طی می شود.

اصلی ترین عامل در استفاده از سازه های فولادی سبک ال.اس.اف(LSF) چیست؟

اصلی ترین عامل در سازه های فولادی سبک، مقاطع فولادی جدار نازک می باشد. مقاطع فولادی جدار نازک، مقاطع فلزی سرد نورد شده ای می باشند که با استفاده از ورقهای فولادی نازک و با استفاده از روش Roll Forming شکل دهی می شوند.

داشتن ضخامت یکنواخت در عرض مقاطع و استفاده از روش Roll Forming برای ساخت آنهاست که باعث می گردد تولید در حجم بسیار بالا و با کیفیت مناسب و یکنواخت انجام گیرد. مقاطع فولادی جدار نازک ، سبک بوده و به راحتی قابل حمل می باشد. بخش های مختلف ساختمان را به راحتی می توان با این مقاطع مونتاژ نمود. این عوامل باعث می گردد که عملیات ساخت با این سیستم بسیار سریع باشد.

جایگاه سیستم ال.اس.اف (LSF) در ساخت و ساز صنعتی چیست؟

عمده ترین دلیلی که ساختمانهای سازه سبک LSF به شدت با استقبال جهانی مواجه شده است .استحکام این نوع از ساختمان و مقاومتی است که در برابر زلزله از خود نشان می دهد.این ساختمان ها به دلیل یکپارچگی اجزای تشکیل دهنده و سبکی وزن ، مناسب ترین رفتار را در برابر نیروهای وارده ناشی از زلزله از خود نشان می دهند.

تفاوت مصرف فولاد و بتن در یک پلان مشابه چیست؟

پاسخ : 

مقایسه مصرف فولاد در یک پلان مشابه ( ۲ واحد در ۳ طبقه جمعا ۶ واحد ) برای ساخت یک ساختمان ۳- ۵ طبقه با ۱۰۰ مترمربع زیر بنا واریانت های زیر بررسی شد :

واریانت اول:

اسکلت بتنی با سیستم قاب خمشی ساده و سقف مشابه تیرچه بلوک مصرف کل سیمان ۲۰/۵ تن مصرف کل فولاد ۴ تن.

واریانت دوم:

اسکلت فلزی با سیستم مفصلی و سقف کامپوزیت مصرف کل سیمان ۱۱/۵ تن  مصرف کل فولاد ۵/۸ تن.

واریانت سوم:

احداث سازه فلزی یکپارچه سبک (LSF) مصرف کل سیمان: ۵/۲ تن مصرف کل فولاد ۲/۸ تن .

دلایل اقبال روز افزون سیستم سازه های ال.اس.اف (LSF) چیست؟

 1. مشخصات مکانیکی برتر در مقایسه با پروفیل های گرم نورد
 2. حداقل پرت مصالح به کار گرفته شده درحین ساخت به دلیل طراحی بهینه صنعتی.
 3. نوع فولاد مصرفی در سازه سبک LSF
 4. مقاومت بالا در برابر زلزله به لحاظ شکل پذیری خوب و سبکی فوق العاده در کنار استحکام بالا.
 5. طراحی و ساخت به کمک سیستم های CAD / CAM و افزایش قابلیت های مکانیکی مقاطع باربر .
 6. جایگزینی المان های سازه ای ضعیف زیاد به جای المان های قوی کم.
 7. امکان بالفعل ساخت و ساز خشک در سیستم های ال اس اف LSF .

صنایع-انبوه-سازان-ایستا

دلایل و الزامات استفاده از سازه های سبک ال.اس.اف (LSF)  چیست؟

 1. نیاز سالانه مسکن حدود ۱,۵ میلیون واحد مسکونی می باشد.
 2. توان تولید سالانه محدود به ۶۰۰-۴۰۰ هزار دستگاه میباشد.
 3. کمبود سیمان، فولاد، نیروی انسانی ماهر.
 4. خطر وقوع زلزله های مرگبار در فلات ایران.
 5. گران شدن شدید مصالح سنتی و دستمزد .
 6. طولانی بودن زمان ساخت و خواب سرمایه.
 7. کیفیت پایین ساختمانهای سنتی.
 8. گران شدن حامل های انرژی.

مقاومت ساختمان های ال.اس.اف(LSF)  در برابر زلزله چگونه است؟

فلسفه مهندسی در این نوع از ساختمان این است که المانهای ضعیف ولی متعدد را جایگزین المانهای قوی ولی کم تعداد کرده اند . به همین دلیل در زمان وقوع زلزله حتی اگر بخشی از ساختمان دچار آسیب بشود سایر قسمتها نقص آن را جبران می کنند. ساختمانهای LSF بسیار سبک اند ، برای مقایسه ، وزن ساختمان های سازه سبک LSF یک ششم ساختمانهای بتنی و یک پنجم تا یک چهارم ساختمانهای فلزی است.

از آنجایی که یک ساختمان هرچقدر سبکتر باشد نیروی کمتری را نیز جذب می کند . بنابراین در زمان وقوع زلزله کمترین آسیب را می بیند. اکنون به کمک تکنولوژی کدکم این امکان فراهم آمده است که ساختمانهای سازه سبک LSF را در شرایط حدی و به صورت شکل پذیر و به همان شکلی که طراحی کرده ایم بسازیم.

همچنین به کمک تولید مکانیزه مبتنی بر طراحی مهندسی ، نقش نیروی انسانی و خطاهای احتمالی در اندازه گیری و نصب به حداقل می رسد. به این ترتیب ساختمانی بنا می شود که عملکرد بهتری دارد.

به دلیل یکپارچه بودن سازه سبک LSF  و همچنین حالت کشسانی بودن آن این سازه مقاومت خیلی بهتری نسبت به سازه های معمول از خود نشان خواهد داد. در بررسی تخصصی تر به دلیل اینکه زلزله حرکتی رفت و برگشتی دارد در هر رفت و برگشت به دلیل یکپارچه بودن سازه یکی از دیوارها نقش لنگر را ایفا خواهد نمود و سازه را مقاوم تر در برابر زلزله می کند.

سرعت ساخت در ساختمان های ال.اس.اف (LSF) چگونه است؟

دلیل دیگری که ساختمانهای سازه سبک LSF با استقبال مواجه شده است بالا بودن سرعت ساخت این نوع از ساختمان است. روش کدکم باعث شده سرعت ساخت المانهای سازه ای در این نوع از سازه افزایش یابد.

از سوی دیگر سبکی این نوع از ساختمان باعث می شود با صرف مواد و انرژی و نیروی انسانی بسیار کمتر و در زمانی بسیار کوتاه تر امکان جابه جایی ، مونتاژ و نصب فراهم آید.

صرفه جویی در مواد و انرژی در ساختمان های ال.اس.اف (LSF)  چگونه است؟

صرفه جویی در مصرف مواد و انرژی دیگر مزیت ساختمان سازی به روش LSF است. حجم کم و سبک بودن باعث می شود میزان و حجم کمتری از مواد و متریال برای ساخت مورد نیاز باشد و این به معنای صرف انرژی کمتر برای تولید مواد است. سبکی موجب می شود انرژی مورد نیاز برای حمل ونقل به نحو قابل توجهی کاهش پیدا کند.

در زمان ساخت و اجرای ساختمان نیز انرژی کمتری برای جابه جایی و نصب قطعات و مصالح مورد نیاز است. همچنین پس از ساخت و در زمان بهره برداری ، به دلیل قابلیتهای مناسب این سیستم برای تطبیق با مصالح ، قطعات و روش های عایق بندی ساختمان ، امکان به حداقل رساندن تبادل حرارت میان محیط داخل و بیرونی ساختمان و در نتیجه سیوینگ انرژی فراهم می شود.

چرا ساختمانهای ساخته شده با سازه سبک LSF  دوست دار محیط زیست است؟

این ساختمانها در زمان ساخت ، حداقل پرت مصالح و انرژی را دارند و در زمان بهره برداری نیز کمترین انرژی را هدر می دهند. علاوه بر این بسیاری از مواد و مصالحی که در این نوع از ساختمان به کار می رود، در پایان عمر ساختمان قابل بازگشت به طبیعت و یا قابل بازیافت است . ساختمان های سازه سبک LSF در دنیا به عنوان ساختمان های دوست دار محیط زیست معروفند.

چرا سازه سبک ال.اس.اف (LSF) ساختمان دنیای آینده است؟

سازه سبک LSF بی تردید روز به روز جایگاه مناسب تری را در بازار ساخت و ساز کسب خواهد کرد . چرا که این نوع از ساختمان در مقایسه با سایر روشهای استاندارد ، از قیمت تمام شده بسیار مناسب تری برخوردار است.

در مجموع با توجه به شرایط نوین شکل گرفته در جهان و با لحاظ کلیه ملاحظات زیست محیطی ، توجیهات اقتصادی ، شرایط گوناگون و متنوع اقلیمی ، مسأله انرژِی ، نیروی انسانی مورد نیاز برای اجرای پروژه های ساختمانی و بالاخره موضوع بهره برداری از ساختمان ، روش LSF  به عنوان یکی از مناسب ترین روشهای ساختمان سازی در شرایط فعلی جهان شناخته می شود .

این فاکتورها رقابت پذیری این سیستم ساختمانی را با سایر سیستم های ساختمانی به وضوح نشان می دهد به نحوی که میزان استقبال از این روش ، با رشدی نزدیک به صد در صد ، در صدر روش های گوناگون ساخت و ساز در جهان قرار دارد.

هزینه ساخت ساختمان و اضافه طبقه  با سیستم LSF   چقدر است ؟ 

اعلام قیمت دقیق تنها پس از مشخص شدن دقیق خواسته های مشتری شامل نوع مصالح مصرفی ، نوع نما ، پوشش کف و … امکان پذیر است. در صورتی که خواسته های خود را لیست کرده اید با ما تماس بگیرید تا قیمت دقیق به شما اعلام گردد.

از نظر پلان و نمای ساختمان چه محدودیتی دارند ؟ 

هیچگونه محدودیتی از نظر نما و معماری ساختمان وجود ندارد.  در صورتی که سازه در بیس خود فضایی داشته باشد می توان با کمک تمامی متریال ها اعم از آجر، سنگ و … نما را طراحی کرد و اگر بیسی نداشته باشد و یا نتوان آن را ایجاد کرد از تخته های سیمانی ( سمنت برد ) استفاده کرد.

همچنین نماکاری ساختمان با استفاده از انواع مصالح ماسونری نظیر سنگ آجر و درایوال نظیر فایبر سمنت و نماهای سفالی و کامپوزیتی انجام می شود. تختههای سیمانی مورد استفاده متشکل از سیمان و الیاف سلولزی است که آزبست و آسیبهای زیست محیطی ندارند.

اجرای یک واحد ویلایی حدودا ۱۰۰ تا ۲۰۰ مترمربع چقدر زمان نیاز دارد؟

حدودا دو ماه و نیم تا سه ماه . پس از تایید نقشه های طراحی معماری و طراحی سازه ها برای هر ۱۰۰ متر مربع زیر بنا ساخت اسکلت و ساخت کامل ساختمان به صورت کلید تحویل ۴۰ روز کاری زمان نیاز است.

تاسیسات الکترونیکی و مکانیکی چگونه در سازه سبک LSF  اجرا می شود؟

در این سازه تاسیسات الکترونیکی و مکانیکی می تواند در میان خر پاهای سقف به راحتی حرکت کند اما مزیت سازه های  ابن شرکت  این است که با کمک ایجاد سوراخ های تاسیسات بر روی استاد ها می توان تاسیسات را در میان دیوار ها نیز عبور کند.

آیا می توان سازه سبک LSF را زیرزمین و یا همکف نیز بنا نمود؟

ساخت ساختمان با کمک سازه سبک LSF را می توان از همکف نیز بنا کرد اما به دلیل نیرو های جانبی در زیر زمین نمی توان سازه را در زیر زمین به صورت باربر اجرانمود اما می تواند به صورت دیوار های جدا کننده و غیر باربر استفاده نمود.

مزیت استفاده از سازه سبک LSF  نسبت به دیگر سازه های بنایی در مقوله عایق بودن ساختمان چیست؟

به دلیل استفاده از عایق های همچون پشم شیشه و پشم سنگ و … در میان سازه سبک LSF این سازه نسبت به دیگر سازه ها عایق صدا و حرارتی مناسب تری است. می توان در سازه ای دیگر نیز میان دیوارها عایق هایی اجرا نمود اما قیمت تمام شده بسیار بالاتر از قیمت تمام شده در سازه سبک LSF است.

تولید صنعتی ساختمان چه توجیهی دارد؟

پنلهای باربر، اسکلت اصلی ساختمان را تشکیل می دهند. با ساخت و تکمیل پنلها ،مرحله نصب آغاز می شود. به دلیل سبک بودن ساختمانهای سازه سبک LSF

اجرای نصب در کارگاه و احداث ساختمان در سازه های(LSF) چگونه انجام می شود؟

فونداسیون ، با صرف مواد کمتر و در زمانی کوتاه تر قابل انجام است. پیش از قرار گرفتن پنلها بر روی زمین به منظور عایق کاری و افزایش عمر بنا ، از فوم های مخصوص به عنوان حایل میان پنل و فونداسیون استفاده می شود. پنلها بر اساس نقشه و تحت نظارت ، هر یک در جای خود قرار گرفته و عملیات نصب انجام میشود .

قطعات با استفاده از پیچ های سرمته ای به یکدیگر متصل شده و با بولت به زمین میخکوب می شوند. بخشی از عملیات نصب در ارتفاع ، با استفاده از جرثقیل انجام می شود. با شکل گیری اسکلت ساختمان ، سایر مراحل ساخت و تکمیل بنا ، انجام می پذیرد و سفتکاری سازه ای کامل می شود .

در پروژه های با فواصل دور قطعات چگونه مونتاژ می شوند؟

پس از مونتاژ و ساخت پنل ها ، عملیات بارگیری آنها به انجام می رسد. در صورتی که محل احداث بنا فاصله بیشتری با محل کارخانه داشته باشد برای صرفه جویی در زمان و انرژی ، قطعات را به صورت دمونتاژ به محل کارگاه منتقل کرده و عملیات مونتاژ در محل کارگاه انجام می شود.

مونتاژ قطعات نیز در هر محلی که صورت بگیرد ، عملیاتی قابل کنترل و نظارت است به نحوی که با استفاده از نقشه های می توان از مونتاژ صحیح قطعات اطمینان حاصل کرد.

صرفه جویی در مواد و انرژی در ساختمان های ساخته شده با سازه سبک LSF چگونه است؟

صرفه جویی در مصرف مواد و انرژی و همینطور قیمت و اجرای سازه LSF دیگر مزیت های ساختمان سازی به روش سازه سبک LSF است. حجم کم و سبک بودن باعث می شود میزان و حجم کمتری از مواد و متریال برای ساخت مورد نیاز باشد و این به معنای صرف انرژی کمتر برای تولید مواد است. سبکی موجب می شود انرژی مورد نیاز برای حمل ونقل به نحو قابل توجهی کاهش پیدا کند.

در زمان ساخت و اجرای ساختمان نیز انرژی کمتری برای جابه جایی و نصب قطعات و مصالح مورد نیاز است. همچنین پس از ساخت و در زمان بهره برداری ، به دلیل قابلیتهای مناسب این سیستم برای تطبیق با مصالح ، قطعات و روش های عایق بندی ساختمان ، امکان به حداقل رساندن تبادل حرارت میان محیط داخل و بیرونی ساختمان و در نتیجه سیوینگ انرژی فراهم می شود.

دلایل و الزامات استفاده از سازه های سبک LSF  چیست؟

 1. نیاز سالانه مسکن حدود ۱,۵ میلیون واحد مسکونی می باشد
 2. توان تولید سالانه محدود به ۶۰۰-۴۰۰ هزار دستگاه می باشد
 3. کمبود سیمان، فولاد، نیروی انسانی ماهر
 4. خطر وقوع زلزله های مرگبار در فلات ایران
 5. گران شدن شدید مصالح سنتی و دستمزد
 6. طولانی بودن زمان ساخت و خواب سرمایه
 7. کیفیت پایین ساختمانهای سنتی
 8. گران شدن حامل های انرژی.

مزایا و ویژگی های ساختمان های ساخته شده با سازه سبک LSF  چیست؟

 1. مقاومت در برابر زلزله
 2. سرعت ساخت
 3. صرفه جویی در مواد و انرژی
 4. سازه سبک LSF ساختمان دوست دار محیط زیست
 5. سازه سبک LSF ساختمان دنیای آینده است.
 6. امکان بکار گیری محصولات دارای استاندارد در مرحله تأمین مصالح با حداقل پرت و امکان بهینه سازی اجزای مختلف ساختمان برای صرفه جویی در مصرف انرژی واصلاح الگوی مصرف.
 7. مقاومت بالا در برابر زلزله به لحاظ شکل پذیری خوب و سبکی فوق العاده در کنار استحکام بالا.
 8. کاهش نیاز به نیروهای ماهر حرفه ای و امکان جذب خیل عظیم بیکاران تحصیل کرده و بومی در بخش نصب این نوع ساختمان ها که با هزینه کمتر کیفیت بیشتر را برای ساختمان به ارمغان می آورند.
 9. کاهش رکود سرمایه در طول دوره ساخت، در کنار افزایش کیفیت و کمیت ساخت و ساز.
 10. کاهش مصرف انرژی در کلیه مراحل تولید مصالح ساختمانی،حمل مصالح، بهره برداری و جمع آوری ساختمان.
 11. نیازکم این روش به صنعت سیمان که یک صنعت آلاینده بوده و این نوع ساختمان را دوستدار محیط زیست معرفی می کند.
 12. کاهش مصرف فولاد در ساختمان که به تدریج حکم فلزی با ارزش را پیدا خواهد کرده و دفن بدون ملاحظه آن در ساختمان های موجود هیچگونه توجیهی ندارد.

با سازه سبک LSF چه ساختمان هایی می شود ساخت؟

سیستم سازه سبک LSF یک سیستم سازه ای پیشرفته است که در انواع ساخت و سازها مانند ویلاها، خانه های ویلایی تک خانوار و چندخانوار، ساختمانهای مسکونی، اداری و صنعتی یک، دو و سه طبقه، هتل ها و هتل آپارتمان ها، ساختمان های مدارس و دانشگاهی، رستورانها و …. دارای کاربرد می باشد. سیستم سازه های فولادی سبک سازه سبک LSF یکی از مناسبترین سیستم های ساختمانی است که امروزه در جهان مورداستفاده قرار می گیرد.

چرا LSF ؟

در بلایای طبیعی مثل زلزله زندگی ما را بارهای مرده تهدید می کنند. بارهای مرده شامل مصالح سنگین در دیوار ها، کف و سقف ساختمان های سنتی متمرکز هستند و همچنین شامل وسایل زندگی ما نیز هستند. ما نمی توانیم از وسایلی که در زندگی مان استفاده می کنیم بگذریم بنابراین باید ساختمان را سبک بسازیم. در این نقطه است که سیستم سازه سبک LSF آریو سازه در اولویت اول قرار می گیرد.

اسکرول به بالا
به بالای صفحه بردن